» Bakalář nebo Diplomovaný asistent?
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Bakalář nebo Diplomovaný asistent?
7. Říjen, 2016 | Emm | Lidé

Ahoj všem po delší době. Dnes jsem si pro Vás připravala článek o dvou institucích, které považujeme za terciální stupeň vzdělávání a snažím se Vám shrnout základní informace o studiu a třeba někomu i ujasnit nějaké informace. Na začátek je asi nutné zmínit, že osobně studuji obě školy, VŠ prezenčně v prvním ročníku a VOŠ navštěvuji druhým rokem a aktuálně v kombinované formě. Ačkoliv jsou obě školy svým stylem v mnohém podobné, najdou se i oblasti, které jsou diametrálně odlišné, tak teda, jdeme na to! 🙂

Režim: → pokud se Vám zadaří, rozvrh můžete mít prakticky tak, jak si ho naplánujete a můžete teda středy odjíždět domů a pondělky přijíždět. Dalším rozdílem jsou přednášky a cvičení, jelikož přednášky většinou povinné nejsou. Na VŠ se setkáte s kreditovým systémem (který někdy moc kreditově nedpovídá náplni předmětu, ale dobře) a závěr studia, pokud bylo úspěšné, bude mít zakončený promocí a ziskem vysokoškolského titulu.

           • VOŠ → režim na Vyšších odborných školách je velmi podobný systému na základní či střední škole. Rozvrh máte jasně daný a to od pondělí do pátku. Přednášky a cvičení jsou sice tak označeny, ale povinné máte všechno a závěr studia je zakončen tzv. absolutoriem.

Poplatky: VŠ se neplatí poplatky, když splníte model 3 (+2) a 2 (+1), resp. tři roky řádné studium BC. programu + 2 roky prodloužení a stejně tak na navazujícícím  2 roky Mgr. a 1 rok prodloužení studia. Poplatky za překročenou dobu studia si určuje každá univerzita sama. Možná nevýhodou VOŠ je placení studia i na státních školách. Cena se pohybuje mezi 1500 – 5000 za semestr. Studium trvá podle zvoleného oboru, zpravidla 2 nebo 3 roky.

Prestiž:    Rozdíl mezi VŠ a VOŠ je poměrně značný. Jsou obory, kde se více uplatní absolventi vyšší odborné škole, ale zároveň i takové, které bez vysoké školy vykonávat nejdou. Zároveň titul Bc. a výš je uznávám v zahraničí, což u DiS není možné.

Náročnost:  Tím, že studuji na VOŠ jiný obor, než na VŠ, tak je trochu těžší se to snažit objektivně komparovat. Nebudu-li řešit docházku, ale pouze nároročnost zkoušek, předmětů a samostudia, tak na vyšší odborné škole je studium převážně ve škole a na zkoušky se učíte až před zápotem nebo zkouškou, což je v mnoha případech stejné jako na vysoké z hlediska zkoušek. Množství látky záleží předmět od předmětu, ale osobně se všímám dle požadavků, že na VOŠ jsou o dost přísnější. Byla jsem svědkem, kdy po nás, na sociálním oboru, požadovala učitelka přesné znění paragrafů (ačkoliv říkala, že stačí znát pouze obsah a ne čísla §), kdo chtěl projít psychologíí, musel přečíst 5 knížek a pozorumět obecné psychologii doslova a dopísmena, což bylo pro mnéhé tvrdým oříškem a formátování tabulek byl nejhorší předmět ze všech. Naopak jsou tam předměty, které jsou super a na které teďka vzpomínám nostalgicky s úsměvem. Vysoká je hlavně o samostudiu a nikdo Vás tady neupozorňuje, že máte něco odevzdat. Dedline je jeden a dál nejde vlak.

Výhody a nevýhody: Více samostudia, méně času ve školních lavicích a zkrátka a dobře, sami víte, že bez studentského života by to nešlo tak ani tak. Na vysoké se mi líbí ta volnost, to, že Vás nikdo neupozorňuje, že máte něco odevzdat, nikdo neřeší, kde jste byli večer, proč jste nedošli na přednášku, zkrátka všechny proč související se studentským životem. Já osobně si nemůžu stěžovat na množství praxe ani na vysoké, i když je obecně známe, že praxe na vysoké, je co se týká čísel, nízká, za to praxe na vyšší odborné škole je skoro pořád a nsskutečné množství hodin, výhodou ale zase je, že ji nemusíte dělat o prázdninách jako třeba my a to rovnou 4 týdny. A co říká budoucnost? Z hlediska znalostí Vám snad na všech sociálních zařízení řeknou, že studenti z VOŠ mají více praktických znalostí, takže si nemyslím, že by zisk „diska“ bylo takové drámo, ale Bc. je z hlediska žebříčkového postavení výš a nejspíše to ještě nějakou dobu bude.

Ať se rozhodnete už pro jakoukoliv instituci, zkusme nezapomínat, že titul nám znalostí nezaručí a že zkratka před jménem nebo za ním, je „pouhou“ (bez)významnou sladkou zkratkou, která nám ale může hodně pomoct nejenom v oboru.

Tak šťastný vstup do nového akademického roku 2016/2017 a příští týden se můžete (ne)těšit na jeden z posledních článku z oblasti psychologie letos, a pak už něco veselého z nákupu na Aliexpresu ( jo, je to už závislost tam :D). Mějte se krásně, M.Kam dál?

První článek
WREET.cz byl oficiálně spuštěn! Doufáme, že se dobře uchytí a poslouží svému účelu. Znovu tedy, jak se píše všude na stránkách, opakujeme, že pokud máte jakýkoliv nápad na článek (zážitek z dovolené, pracovní zkušenosti, tipy a návody, recepty, vtipné nebo zajímavé příběhy, recenze, blog atd.),…

Karel v Prostřeno! - Další díl Kazmovy One Man Show?
Prostřeno normálně nesleduji, ale tento díl s ajťákem Karlem, který měl tik, vykřikoval sprostá slova a měl permanentní erekci, mě neminul.  Když jsem díl dokoukal, skutečně jsem tomu věřil až do chvíle, než na povrch začaly vyplouvat věci, jako že Karel byl studentem filmové školy,…

Úžasná hádanka - Kde je tatínek?
Narazil jsem na internetu na super hádanku s důvtipěm. Kdo ji vyřeší, má zlatého bludišťáka. Hádanka: Maminka je o 21 let starší než její syn. Za 6 let bude maminka pětkrát starší než syn. Kde je právě tatínek?   Svoje odpovědi piště do komentářů, opravdu…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře