» Chmelová brigáda – zážitek na celý život
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Chmelová brigáda – zážitek na celý život
9. Červenec, 2015 | Anonym | Práce

Je tu léto a čas, kdy si většina studentů uvědomí, že alespoň jednou za rok by bylo dobré si najít nějakou tu brigádu a něco si přivydělat. Většinou ale zjistí, že je pracovních nabídek v jejich okolí hodně a nevědí, kterou si vybrat, nebo že naopak pracovní nabídky v jejich okolí nejsou a nemají si co vybrat. Potom tu jsou ale ještě možnosti vyjet za prací někam dál od svého domova. Jednou z takových prací je chmelová brigáda, o které vám v tomto článku napíšu více.

O jakou práci se jedná?

Chmelová brigáda je práce na chmelnici a na česačkách. Na začátku brigády vám bude přidělena pozice, kterou budete vykonávat až do konce (většinou).

Pokud budete umístěni na pole, budete se starat o to, aby byly chmelové rostliny v pořádku sklizeny a dovezeny na česačku, kde se další brigádníci postarají, aby se z nich správně očesal chmel. Na poli můžete pracovat na káře, což je práce kdy stojíte (většinou) na pomalu jedoucím traktoru a pomáháte strhávat chmelové rostliny a rovnat je. Práce je to nejnáročnější, ale také nejakčnější a nejzábavnější. Navíc budete vypadat velmi drsně, jelikož budete od chmelu celí podrápaní.

Dalšími pozicemi na poli jsou odstřihovači a sběrači. Potom, co kára posbírá většinu štoků (chmelové rostliny), vyjíždí odstřihovači a sběrači a sklízejí to, co kára nesklidila, nebo jí popadalo. Práce je to nejméně náročná a klidná, jelikož se čeká, než káry dosbírají, takže občas odstřihovači a sběrači čekají i hodinu, potom během 20 min sklidí pole a zase čekají.

Poslední pozicí na poli je plošinář. Tahle práce je nejlépe placená, nejpohodovější a s nejlepší pracovní dobou, jen musíte mít potvrzení od doktora, že můžete pracovat ve výškách. Úkolem je odstřihávat na plošině zbylé rostliny a dráty z chmelnice a připravovat ji tak na další rok.

Druhou možností kde pracovat je česačka. Česaček bývá několik. Na každé jsou 2 technici (což nebudete vy), kteří řídí brigádníky (což budete vy) a hrozně nadávají, když se něco pokazí (což bude kvůli vám). Pro vás jsou tu tři pracovní pozice – navěšování, válečky a valník. Pozice si ale měníte mezi sebou několikrát za den, takže nehrozí, že byste dělali až do konce jen jednu.

Navěšování znamená, že budete navěšovat do česačky to, co vám dovezou z pole. Práce utíká nejrychleji, ale je nejnáročnější, protože občas vám dovezou tak zauzlované štoky, že je nerozmotáte, ani kdybyste chtěli sebevíc, takže vám nezbyde nic jiného, než nadávat jako technici.

Válečky jsou nejpasivnější pozice, na které neděláte prakticky nic, jen stojíte u stroje a kontrolujete, jestli v něm náhodou nejsou dráty ze štoků, které vytáhnete. Tato pozice je nejvíce náchylná na usnutí vestoje, načež se vaší vinou stroj zasekne a technici opět začínají nadávat.

Poslední pozicí je valník. Valník je jakoby vozík, na který létá odpad z česačky a vaším úkolem je tento odpad rozhrabávat, aby se ho tam vešlo co nejvíce. Výhoda této pozice je, že jste pryč od ostatních (techniků), takže pokud máte valník prázdný, tak si klidně můžete lehnout a na 20 min si dát šlofíka, pak to trochu rozhrabat a opět pokračovat ve spaní.

Kromě typické práce na poli a česačkách je tu ještě jedna speciální pozice a tou je střídač. Jelikož na chmelnici neznáte něco jako volné víkendy a pracuje se nonstop, tak jednou nebo dvakrát máte den volna (abyste se alespoň jednou nebo dvakrát normálně vyspali). A právě proto je tu střídač, který nahradí toho, kdo má zrovna volno. Výhoda této pozice je, že si vyzkouší prakticky všechny pozice (kromě káry a plošináře) a kolektivy na všech česačkách. Plat má podle toho, kterou pozici zrovna nahrazuje.

Obecně se ale jedná o pohodovou práci. Nikdo nic nehrotí a všichni si to tam jedou hlavně užít (a pořádně se opít), takže pokud nejste vyloženě levej člověk, tak se nemusíte bát, že byste to nezvládli.

Jídlo a ubytování

Byli jste někdy na táboře? Pokud ano, tak přibližně takové to tam je. Nevím jaké to je jinde, ale tam, kde jsem byl, se spí ve spacácích v ubytovně pro chmelaře, kde je sice elektřina (jedna zásuvka na 8 lidí) a voda, ale hotel nečekejte. Spí se na pokojích po přibližně 8 lidech, kluci a holky se neřeší, jsme dospělí, kdo si kam lehne, tam spí (s kým chce). Občas se i stane, že někdo usne někde a probudí se úplně jinde. Horší je to se záchody, ty jsou tady jen suché nebo žádné.

Jídlo dostáváte 5x denně. Snídaně (rohlíky s něčím nebo párky), svačina (polévka s rohlíkem), oběd (v 90% knedlíky s UHO omáčkou a masem), svačina (rohlík s něčím), večeře (většinou teplé jídlo). Hlady tedy neumřete. Pokud ale nemáte rádi knedlíky, nebo jste vybíraví, nejezděte, budete trpět.

Život na chmelu

Na začátek vás upozorním, že chmelovou brigádu nedoporučuji abstinentům nebo puritánům. Pokud jste jedno z toho (nebo oboje), nejezděte, budete trpět. Je to mnohem větší divočina než ve filmu Starci na chmelu.

Na chmel doporučuji jet jak s partou, tak i klidně sám, alespoň vás to bude víc motivovat se seznámit. Po příjezdu na chmel se už s většinou lidí stejně poznáte, jelikož doprava je společná vlakem a střízliví už také nebudete. Rychle si rozeberete postele, seznámíte se se zbytkem a jde se do hospody. Hospodou se končí každý den.

Pracovní dny probíhají stejně. Ráno v 6 vstávání, v 7 dojdete na pracovní místo, do večera pracujete, vrátíte se na ubytovnu, dáte si sprchu, hurá do hospody, pár hodin spánku a zase pěkně od začátku. Prvních pár dnů sice budete umírat nevyspáním, slabostmi a bolestmi, ale na to si po pár dnech zvyknete a už se jen těšíte na to zasloužené večerní pivo. Dokonce zjistíte, že i v práci se dá kvalitně zaspat v různých nenápadných polohách, které vypadají, že pracujete, nebo o přestávkách. Tohle vědí ale i technici, traktoristi a další pracovníci, kteří prožívají každý den stejně jako vy, a tak se občas stane, že vám třeba usne technik, nebo se traktorista opije tak moc, že ani nedojde do práce.

Kromě hospody tady bývají i vesnické zábavy, kde se opijete ještě více než obvykle a vyspíte ještě méně než obvykle. Právě po nich jsou následující pracovní dny nejkritičtější. Na závěr chmelové brigády, kdy je všechen chmel sklizený následuje dočesná. Dočesná je poslední zábava, kterou pro vás pořádá za odměnu a za těžkou práci zaměstnavatel. Většinou je na ní pivo a pití zdarma a bývá doprovázená obřady, jako je průvod traktorů, vzájemné strhávání oblečení, ve kterém jste celé 4 týdny pracovali a průběžným pitím něčeho tvrdého během celého dne. A většinou je to poslední možnost udělat něco legendárního. Právě z dočesné bývají nejšílenější historky.

Pokud jste přemýšleli o chmelové brigádě a tímto článkem jsem vás neodradil, nebo jste o ní nepřemýšleli a tímto článkem jsem vás navnadil, tak rozhodně doporučuji jet. Je to skvělá zkušenost do života, kde poznáte super lidi a zažijete šílené věci, na které budete později rádi vzpomínat.

Co se stane na chmelu, zůstane na chmelu!Kam dál?

Nový design WREET.cz
WREET.cz prošel už několika změnami designu, ale pořád jsme nebyli s výsledkem spokojení, proto jsme se rozhodli udělat další a věříme, že i konečnou změnu vzhledu. Zde je pro zajímavost srovnání všech vzhledů. Co je nového? Pozadí Předešlé verze měly vždy jednobarevné nebo dvojbarevné jednoduché pozadí.…

Jak probíhá focení
Když mi před třemi lety napsala kamarádky kamarádka, zda chci jít fotit, neváhala jsem. Od té doby se to stal zvyk a s Terezkou chodím, nejenom, fotit pravidelně. V dnešním článku Vám chci představit, jak focení probíhá, seznámit Vás se „zákulisními přípravami, a napsat, co…

Základní smajlíci na Facebooku
Přehled základních smajlíků na Facebooku: 1. Bez mezery : ) 2. Bez mezery : (  3. Bez mezery : P  4. Bez mezery : D 5. Bez mezery : o 6. Bez mezery ; ) 7. Bez mezery 8 -) 8. 8|  9. >:(  10.…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře