» Léto ve Skotsku – práce na farmě
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Léto ve Skotsku – práce na farmě
28. Leden, 2016 | Michal | Cestování

Se začátkem léta začíná hromadná hysterie s plány a brigádami na prázdniny. Kdo nestihl zavčas něco sehnat, má smůlu. Já jsem to naštěstí nepodcenil a plán jsem měl jasný – dvouměsíční práce na farmě ve Skotsku. Mnoho lidí se mě ptá, jak to tam probíhalo, jaké to tam bylo, kolik jsme si vydělali atd., proto jsem se rozhodl napsat tento článek a navnadit/ seznámit vás s touto alternativou trávení letních prázdnin. Pro přehlednost článek rozdělím do jednotlivých kapitol a zkusím vám to podat co nejvěcněji.

Cesta

Do Skotska se dá cestovat mnoha způsoby. Nedá se říct, který způsob je nejlevnější a nejlepší, ale obecně platí pravidlo, že čím dřív si cestu zařídíte, tím vás to vyjde levněji a nebojte se kombinovat dopravní prostředky. My jsme zvolili cestu tam letadlem z Brněnského letiště Tuřany společností Ryanair do Londýna. Let byl bezproblémoví a pilot odřídil svoje na jedničku, dokonce jsem ani neměl takový ten nepříjemný pocit nevolnosti při přistávání a vzlétání. Z Londýna jsme jeli do skotského města Perth autobusovou společností Megabus. Pokud jedete do Británie, určitě se na tuhle společnost mrkněte. Má nejvýhodnější a nejlevnější jízdenky po celé Británii. Z Perthu jsme pokračovali pak už místím autobusem do naší cílové stanice, kterou bylo město Blairgowrie.

Cesta zpět probíhala ze Skotska do Británie stejným způsobem, akorát z Británie, jsme jeli do ČR Student Agency autobusem. Jelikož jsme odjížděli až v září a jízdenky jsme si objednali s více jak měsíčním předstihem, tak jsme stihli akci first minute a cesta z Londýna do ČR nás stále asi 950 Kč, což je hodně super, a když k tomu připočítáte ještě české ceny občerstvení uvnitř autobusu a Kofolu, která nám opravdu chyběla, tak je to asi to nejlepší, co si můžete vybrat. Akorát teda cesta trvá asi 18 hodin.

Skotsko

Skotsko je nádherná země s překrásnou přírodou, ve které uvidí každý fanoušek Pána prstenů a Tolkiena Středozem, a s okouzlujícími městy, kde si každý vybaví Harryho Pottera. Pokud jste zde poprvé, tak se připravte, že foťák neodložíte z ruky ani na chvíli.

Lidé jsou zde mnohem usměvavější a přátelštější než u nás v ČR. Když jsem byl poprvé ve skotském obchodě, tak jsem si připadal jak Alenka v říši divů, když se na mě prodavačka celou dobu přátelsky usmívala a ještě mi sama od sebe naskládala nákup do tašky. Výjimkou jsou ale řidiči zdejších autobusů. Pokud nemáte drobné a dáte jim příliš velkou bankovku, což většina nováčků poprvé udělá, tak vás sjedou skotskými nadávkami, kterým ale naštěstí díky jejich přízvuku nerozumíte, a dokonce vás ani nepustí do autobusu. Ono se ale není moc čemu divit, protože taková padesátilibrovka vypadá sice normálně, ale když si uvědomíte, že je to v přepočtu asi 1 800 Kč (kurz cca 38 Kč) a koupíte si jízdenku v přepočtu za 160 Kč, tak se vrací špatně. 

Jazykem je zde jak jinak než Angličtina. Není to ale taková ta libozvučná hezká britská, ale přízvučná skotská. Skotové mají hrozný přízvuk a bude vám chvíli trvat, než si na něj zvyknete a občas vám prostě nezbyde nic jiného, než se usmívat a přikyvovat, i když vůbec netušíte, co vám říkají.

Farma

Ve Skotsku se setkáte s různými farmami, které se liší například platy, sbíranými plodinami, typem ubytování atd. Naše farma byla zaměřená převážně na sběr jahod a malin, byli jsme placení od množství nasbíraných plodin, výplata nám byla vyplácená každý týden a bydleli jsme v karavanech. Nebyly to ale takové ty „naše české karavany“, ale opravdu zařízení, ve kterých se dalo plnohodnotně bydlet i delší dobu. Stálí zaměstnanci farmy v takových karavanech normálně bydlí například po celý rok (samozřejmě je ale mají trochu vybavenější). V karavanech se nacházela koupelna, průchozí kuchyňka, obývací pokoj a dva pokoje na spaní, jeden s manželskou postelí a druhý s oddělenými postelemi. Samozřejmostí byla i tekoucí voda, plyn a elektřina. Voda byla „zdarma“ a elektřinu s plynem jsme si museli po vyčerpání určitého množství, které jsme dostali zdarma, doplácet. Celkově se za ubytování z výplaty strhávalo týdně 35 liber, což je ale nejlevnější ubytování, které lze s takovou výbavou najít. Jak už jsem ale řekl, ubytováním se farma od farmy liší. Co jsem tak slyšel, tak na jiných farmách se třeba platí mnohem méně, ale na karavanech není vodu, elektřinu a ani plyn.

Co se týče nakupování jídla, tak farmáři obvykle vycházejí pickerům (nám pracujícím) vstříc, jelikož je farma většinou dál za městem, a zdarma zajišťují 2x týdně autobusovou dopravu do supermarketu a zpět. 

Práce

Jak už jsem zmínil, na farmě se převážně pěstovaly jahody a maliny a našim úkolem nebylo nic jiného, než tyto plodiny sklízet. Této profesi se logicky říká picker. Jahody se pěstovaly v záhoncích, které byly ale hodně nízké, takže pokud jste vyššího vzrůstu, tak vás po pár dnech začaly pekelně bolet záda. Jsou ale zase lépe placené. Maliny se pěstovaly v keřících, které rostly od výšky pasu až vysoko nad hlavu, takže to bylo naopak náročnější pro menší jedince, kteří nedosáhli nahoru. Většina odrůd rostla bez trnů, takže nehrozilo, že bychom se popíchali. 

Kromě nás byli na poli ještě tzv. supervisoři. Supervisoři byli převážně rumunského původu a hlídali, jestli sbíráme pořádně a správně zralé plodiny. Za trest nás posílali znovu zkontrolovat špatně vysbíranou část řádku, nebo při horších přestupcích i na karavan. Na farmě jsem byl shodou okolností už podruhé a pracovní morálka rumunských pracovníků je rok od roku lepší. Když sbíráte pořádně a nevadí vám snědší nadřízení, tak s nimi problém není. Ovšem i tady se najdou černé výjimky a občas narazíte na některého, který je opravdu nepříjemný.

Oficiálně jsme měli mít volno každých sedm dní, ale v praxi to tak možné nebylo, jelikož stav úrody nebyl stále stejný. Ze začátku, když začínala sezóna, jsme mívali volno třeba každé 3 dny, v sezóně každých 7 – 10 dnů, a když sezóna končila a lidé postupně odjížděli, tak někteří pracovali i 20 dnů v kuse. Pracovní doba byla taky proměnlivá podle úrody, většinou to ale bylo 8 hodin denně i s přestávkami, které jsme mívali dvě až tři patnáctiminutové.

A teď to co vás asi nejvíce zajímá – plat. Na začátku jsem zmínil, že se farmy od sebe liší způsobem platu. V podstatě můžete být placeni dvěma způsoby – od hodin nebo od množství. Oboje má své plusy a mínusy. 

Když jste placení od hodin, tak si vyděláte většinou více, než když jste od množství, a předem si můžete jednoduše spočítat, jaká bude výplata. Nevýhodou ale je, že jsou zde limity. Každý den musíte nasbírat minimální množství plodin, které když nenasbíráte (většinou máte 3 „životy), tak vás vyhodí a je jim jedno, že jste třeba měli špatný řádek.

Druhou možností je být placený od množství. Výhodou je, že tu nejsou většinou limity. Říkám většinou, protože se občas najde i farma, kde vám platí za množství více, ale limity mají. Plat dostáváte za počet nasbíraných panetek/ paletek (každý tomu říká jinak), to jsou takové ty plastové vaničky, ve kterých v supermarketech nakupujete jahody a maliny. Cena panetek se liší podle objednávek zákazníků farmáře, gramáže a odrůd plodiny. Tento rok byl ale průměr asi 30p.

Osobně upřednostňuji placení od množství, protože pak se nemusíte bát o svoje místo (pokud nesbíráte fakt hodně pomalu) a všechno je víc v pohodě. Naše farma byla naštěstí taková a naše týdenní výplata se pohybovala přibližně okolo 140 liber, ale opět záleželo na odpracovaných dnech, velikosti úrody a dalších aspektech.

Výlety a volný čas

Volného času moc nemáte, jak už jste asi pochopili. Pokud máte zrovna day-off, tak máte dvě možnosti, buď dospat to, co jste za poslední týden nestihli, nebo vyrazit na výlet. K výletování je tu mnoho míst, takže vyjmenuju jen ty nejhlavnější. Stejně se o většině dozvíte i na místě od ostatních pickerů.

Rozhodně si doporučuji projet hlavnější města v okolí – Dundee a Perth. Dundee je modernější, větší, má vlastní přístav a hlavně je to město nakupování. Najdete zde jak velká nákupní centra se známými značkami, tak i tamější obchody, které jinde neuvidíte. 99% lidí sem ale vyráží hlavně kvůli Primarku, kde je oblečení za tak nízké ceny, že radši ani nechci vědět, v jakých podmínkách se vyrábí. Perth mi přišel jako více historické a kulturní město, kde je sice také hodně obchodů (a Primark), ale atmosféra je spíše výletní než nákupní. Farmář také během pobytu obvykle pořádá výlet do Edinburghu, což je hlavní město Skotska, které byste určitě měli vidět, pokud sem pojedete.

Skotsko je krásná země, která stojí určitě za návštěvu. Pokud stále váháte, zda jet či ne, rozhodně jeďte, rozšíří vám to obzory, poznáte spoustu super lidí, zažijete nezapomenutelné zážitky, užijete si kupu zábavy, vyděláte i pár korun (liber) a hlavně nebudete sedět přes léto doma!

 



Kam dál?

Úžasná hádanka - Kde je tatínek?
Narazil jsem na internetu na super hádanku s důvtipěm. Kdo ji vyřeší, má zlatého bludišťáka. Hádanka: Maminka je o 21 let starší než její syn. Za 6 let bude maminka pětkrát starší než syn. Kde je právě tatínek?   Svoje odpovědi piště do komentářů, opravdu…

Karel v Prostřeno! - Další díl Kazmovy One Man Show?
Prostřeno normálně nesleduji, ale tento díl s ajťákem Karlem, který měl tik, vykřikoval sprostá slova a měl permanentní erekci, mě neminul.  Když jsem díl dokoukal, skutečně jsem tomu věřil až do chvíle, než na povrch začaly vyplouvat věci, jako že Karel byl studentem filmové školy,…

5 rad jak sbalit kluka
Líbí se vám nějaký kluk, ale nevšímá si vás, nebo o vás nejeví zájem? Nenechte to náhodě a zkuste první krok udělat vy. Zde mám pro vás několik základních rad, jak na to. Nebát se oslovit To, že byste měli počkat, až vás kluci jako…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře