» Názor na Windows Mobile po půl roce od přechodu na Android
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Názor na Windows Mobile po půl roce od přechodu na Android
7. Duben, 2017 | Michal | Počítače a elektro

Tento článek málem ani nevyšel, jelikož mě nějak přešla potřeba ho napsat. Protože jsem vám ho ale v minulém článku slíbil, přemohl jsem se. Jak už název napovídá, sdělím vám zde své dojmy a poznatky z používání Androidu po více než půl roce od přechodu z Windows Mobile (dále Windows, W10, WM). Budu zde zmiňovat, opakovat, zdůrazňovat, vyvracet a odkazovat se na věci, které jsem psal už v minulých dvou článcích, takže pokud jste je ještě nečetli, tak rozhodně začněte od nich, ať si uděláte celkový obrázek o mě a mojí “mobilní” situaci. Minulé články naleznete zde:

Windows 10 Mobile – Došla mi trpělivost

Windows Mobile: První dojmy z přechodu na Android

Proč mě vlastně přešla potřeba tento článek napsat? Jednoduše proto, že jsem si už na Android zvykl, na Windows Mobile odvykl, a tak jsem přestal na tomto tématu vidět to zajímavé a poutavé, jako před půl rokem, kdy jsem byl jednou nohou v Microsoftím OS a druhou v tom od Googlu. Nicméně si ale dokážu představit, že je zde stále skupina čtenářů, která se v takové situaci nachází a ráda si tento článek přečte, ostatně já bych si ho asi také přečetl, kdybych neměl večer co dělat a náhodou na něj narazil. Na závěr tohoto odrazovacího úvodu ještě zdůrazním, že Windows Mobile jsem aktivně nepoužíval více jak půl roku, takže některé věci teď mohou být naprosto jiné.

Začneme tím, co jsem myslel větou “…jsem si už na Android zvykl…”. Po půl roce používání Androidu jsem pochopil jeho filozofii, jak mnoho věcí a funkcí funguje a naučil jsem se je používat. 

Například s velmi kritizovanými kontakty v minulém článku jsem zjistil, že jsem pracoval naprosto špatně. Google má skvělou správu kontaktů, která je spárována s google účtem a troufám si říct, že je lepší než ta od Microsoftu. Rozdíl je v tom, že Microsoft má jednodušší správu kontaktů, pokud s nimi pracujete jen a pouze na telefonu, Google má lepší správu pro práci celým jeho universem. Jediný problém je ten, že když jste v jeho universu noví, tak vůbec netušíte, že něco takového existuje a zabere vám pěkných pár dní, než je objevíte (pro nováčky přikládám odkaz na Google Kontakty zde).

Příkladem toho, jak jsem se naučil používat některé věci, jsou typicky Google Maps. V minulém článku píši o tom, že mi na Androidu chybí mapy od Microsoftu a dobrá navigace. Opět měním názor. Ze začátku mi skutečně Google Maps nevyhovovaly, jelikož jsem byl zaskočený tolika funkcemi a způsobem stahování map offline. Jakmile si ale na ně člověk zvykne, stanou se jeho dobrým pomocníkem, který se ukáže být nepostradatelným, hlavně v zahraničí. Navíc dokáží zastoupit celou řadu aplikací, jako jsou například jízdní řády, Foursquare nebo TripAdvisor. Teď bych už neměnil.

Nově (čti později než před půl rokem) jsem objevil službu Google asistentka, což je konkurence Cortany od Googlu. K mému překvapení si ale na rozdíl od Cortany relativně dobře poradí i s českými příkazy, čímž se stává v praxi využitelná, i když toho oproti angličtině česky tolik neumí. Například zjištění počasí je mnohem rychlejší přes asistentku, než na něj zapínat samostatnou aplikaci. Další užitečná funkce asistentky je něco jako taková stěna informací, kde se vám připínají články, které by vás mohly zajímat (poměrně úspěšně) a informace, které si myslí, že se vám v danou chvíli hodí. Takže když jste například na letišti, řekne vám, odkud letí vaše letadlo a jaké má zpoždění, nebo když jedete autem, upozorní vás na kolonu a doporučí vám jinou trasu.

Začal jsem také částečně využívat další služby Googlu jako například Docs nebo Disk, které jsou v některých ohledech lepší než ty Microsoftí a v jiných horší. Zde ale opět vítězí Android, jelikož na něm máte možnost volby, na Windows jste odkázáni pouze na Office a případně neoficiální klienty.

Co se týče dalších aplikací, tak jsou na Androidu novější, mají více funkcí, nebo tam prostě a jednoduše jsou, což se o Windows aplikacích říct nedá. V minulém článku zmiňuji aplikaci Youtube, jako nepodařenou oficiální aplikaci, oproti neoficiální na WM. Je sice pravda, že stále nejdou videa ukládat offline nebo přehrávat zvuk při uzamknutém telefonu, ale po pár měsících si na to zvyknete a jednoduše to neděláte. Na druhou stranu má časté oficiální aktualizace od Googlu, spoustu funkcí a hlavně jistou budoucnost a nestane se, že by z ničeho nic přestala být podporována, což se poslední dobou děje na Windows čím dál častěji.

Abych ale i Android zkritizoval, zmíním se o funkci Protected apps. Takto se alespoň jmenuje na Huawei, je ale na většině nových telefonů. Tato funkce ve své podstatě nedělá nic špatného, pouze defaultně brání většině aplikací v tom, aby vykonávaly jakoukoliv činnosti na pozadí mimo aplikaci, touto činností se myslí i notifikace, což je při vývoji aplikace, která je na notifikacích postavená dosti nepříjemné. Jedinou možností je oznámit v aplikaci uživateli, aby dal dané aplikaci povolení pracovat i na pozadí. Takže pokud budete někdy něco vyvíjet na Android, s touto vychytávkou počítejte a nebudete muset trávit týden hledáním toho, kde máte v kódu chybu, že vám nefungují notifikace, i když tam vlastně žádná není.

Nyní se podíváme, co myslím tím “…na Windows Mobile odvykl…”. WM pěkných pár měsíců nepoužívám, takže už nedokážu objektivně pocitově posoudit a srovnat různé parametry s Androidem. Například bych rád srovnal rychlost systémů. Android se mi ani po půl roce neseká a výrazně nezpomalil, aplikace občas padají, ale nejedná se o nic hrozného a všechno tak nějak šlape, jak má. Co ale čtu na různých Windows skupinách, WM se poslední dobou zhoršuje, aplikace začínají častěji padat nebo nejdou spustit, systém zpomaluje, stává se více nestabilním, než byl a tak nějak přichází i o tuhle výhodu, kterou dříve (alespoň údajně) oproti Androidu měl. Osobně nevím, co je na tom pravdy, ale když to píšou uživatelé do skupin, kde ještě před rokem byl Windows Mobile nejlepší OS na světě, alespoň zrnko pravdy na tom bude.

Poslední dobou mi ale začíná Windows Mobile chybět, alespoň jeho vizuální ztvárnění a jednotnost s desktopovým OS. Moc rád bych se k tomuto systému v budoucnu vrátil, nebýt ale několika podstatných věcí, které dokud nebudou udělány/ opraveny/ přidány, tak se nevrátím.

• Více aplikací, oficiální a aktuální aplikace a jejich podpora. Aplikace jsou základem všechno a dokud prostě nebudou na W10, tak tudy cesta nepovede a nikdo, kdo od WM odešel, se k němu už nevrátí. O jejich podpoře to platí také.

• Podpora ze strany Microsoftu. Microsoft musí svůj systém podporovat, a ne ho pomalu usmrcovat, jako několik posledních pár let. To samé nativní aplikace.

• Hezčí design hardwaru. Oproti Androidu a iPhonu má Microsoft co dělat. Měl by jít s dobou a ne proti proudu.

• Velikost displeje do 5 palců.

• Stabilita a celková kvalita systému. Systém by měl být prostě dodělaný, odladěný, kvalitní a podporovaný.

Kolem Windows Mobile se vznáší mnoho domněnek a teorií, ke kterým bych se také v krátkosti vyjádřil.

Možnost spouštění desktopových aplikací na telefonu je určitě super, hlavně v Continuu to bude něco, v čem bude mít navrch oproti konkurenci. Nicméně telefon je primárně k tomu, aby fungoval jako telefon a ne jako přenosný počítač. Pokud si spustíte desktopovou aplikaci na telefonu, bude prakticky nepoužitelná, pokud tomu výrobce nepřizpůsobí ovládání. Vzhledem k tomu, jak se Microsoftu povedlo přimět výrobce, aby vydávali své aplikace na Windows Mobile, tomuto přizpůsobení ovládání opravdu nevěřím.

Legendární Surface phone bude s velkou pravděpodobností opravdu vytvořen a prodáván a věřím, že by se tímto mohla zlepšit situace s designem telefonu. Viděl jsem pár návrhů a některé se mi opravdu líbí, například ten skládací. Nicméně se obávám trendu velkých displejů, kterých je na trhu přehršel ale kvalitních telefonů s displejem pod 5 palců je opravdu málo a jediný Apple si tuhle díru na trhu uvědomuje. Opravdu doufám, že i Microsoft udělá jeden model menší, upřímně v to ale nevěřím.

Poslední spekulace se týká samotného operačního systému. Údajně Microsoft WM pomalu nechává umírat, aby jej používalo co nejméně uživatelů, pak ho mohl zaříznout a vydat zbrusu nový microsoftí mobilní systém. Je to sice kruté, ale bohužel tohle je dle mého názoru jediná reálná možnost, jak si nenechat ujet vlak v mobilním segmentu. Bohužel právě věrní uživatelé Windows Mobile na tom budou strádat nejvíce a dokud v něj budou ještě naivně věřit (což ještě chvíli budou), nic nového se nestane.

Na závěr tohoto článku bych chtěl vzkázat něco takového:

Pokud máte ještě stále Windows Mobile a chcete přejít, ale bojíte se, nečekejte a přejděte. Pokud máte Windows Mobile, nevíte jestli přejít, také přejděte. Pokud máte Windows Mobile a nechcete přejít, nepřecházejte, ale žádnou revoluci s vašimi stávajícími telefony a stávajícím OS nečekejte. Pokud máte Windows Mobile, je vám jedno co máte, hlavně že to volá a píše sms a nic jiného nepoužíváte, nepřecházejte, pro vás je stále Windows Mobile lepší varianta.

Snad vám tento článek něco pozitivního přinesl, i třeba jen jiný pohled na věc. Další článek na tohle téma už psát nebudu, snad jen v případě, že Microsoft udělá nějakou revoluci a například představí již zmiňovaný nový systém a telefon, které si koupím.

Děkuji vám za vaši pozornost a přeji mnoho trpělivosti s vašimi telefony, ať jsou jakékoliv.

 Kam dál?

Comeback Kings
Byla půlka dubna 2014, když začalo playoff NHL, na které jsem se těšil celou sezonu. Mí oblíbení Los Angeles Kings začali osmifinále proti jejich věčným rivalům San Jose Sharks. Měl jsem ze Žraloků dojem, že to by mohl být snadný soupeř, avšak při sledování prvního…

Základní smajlíci na Facebooku
Přehled základních smajlíků na Facebooku: 1. Bez mezery : ) 2. Bez mezery : (  3. Bez mezery : P  4. Bez mezery : D 5. Bez mezery : o 6. Bez mezery ; ) 7. Bez mezery 8 -) 8. 8|  9. >:(  10.…

8 tipů na nejlepší seriály
Máte hodně volného času a chtěli byste ho zabít například seriálem, ale většinu seriálů jste už viděli? V následujícím článku vám dám pár tipů na seriály, o kterých možná nevíte, ale stojí za to je vidět. Pokud některý z nich znáte, podělte se o svůj…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře