» Windows 10 Mobile – došla mi trpělivost
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Windows 10 Mobile – došla mi trpělivost
16. Červenec, 2016 | Michal | Počítače a elektro

Ještě před půl rokem bych neřekl, že tento moment opravdu nastane, ale po posledních pár měsících mi došla s platformou Windows 10 Mobile trpělivost.

Vezmu to ale od začátku. Poté, co mi před třemi lety ukradli telefon s operačním systémem Android, jsem přemýšlel, po jakém dalším telefonu sáhnout. V té době byl Android stejně jako dnes nejpoužívanějším systémem, na kterém sice byly všechny aplikace, na jaké si vzpomenete, ale systém se po čase hrozným způsobem kousat a aplikace začínaly padat. Vzpomínám si, že můj Facebook trhal rekordy v době spouštění, která se někdy vyšplhala i na několik desítek sekund. Platforma Windows Phone existovala někde na pozadí a nikdo skoro nevěděl, co to vlastně je a co od toho čekat. V té době jsem se po dlouhé době potkal s kamarádem, který shodou okolností telefon s tímto systémem měl a celou dobu mi ho doporučoval, jak je skvělý a že nevím, o co přicházím. Tak dlouho mi vrtal do hlavy, až jsem si řekl, proč to vlastně nezkusit. Volat a psát sms to umělo, Facebook, budík a nějaké ty hry tam také byly a vše navíc je už jen bonus. Tak začalo moje Windows „dobrodružství“.

Jelikož se tohoto systému každý kdo ho nezkusil bál, daly se sehnat parádní telefony hluboko pod cenou. Nedalo mi moc práce a o pár dní později jsem si kupoval od neznámého chlápka zbrusu novou Lumii 820, která byla skoro 4000 Kč pod cenou levných e-shopů jen díky tomu, že ji chlápek dostal jako dárek, ale měl Android a tak se jí chtěl zbavit.

Moje první dojmy po spuštění se dají shrnout jednou větou – „Wow, ono je to plynulé a neseká se to!“. Postupně jsem tam našel několik pěkných her a aplikací, Microsoft oznamoval samé novinky a chystané aplikace a svět bez Androidu začal vypadat nádherně. 

Za moji „Windows Phone kariéru“ jsem vyzkoušel několik zařízení – Lumii 520, Lumii 535, Lumii 820 (budiž jí země lehká, sloužila dobře 2 a půl roku) a Lumii 640 LTE, kterou mám nyní. Prošel jsem několika verzemi systému – Windows Phone 8, Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile. Zároveň jsem začal psát příležitostně recenze na WP aplikace a později i na tuto platformu programovat.

Na základě předešlých odstavců si myslím, že mám s tímto systémem bohaté zkušenosti a mohu dění kolem něj komentovat z pozice zkušeného uživatele.

S příchodem Windows Phone 8.1 přišla velká r/evoluce s přidáním notifikační lišty, dalšího sloupce dlaždic s pozadím, novými možnostmi v programování a skvělými aplikacemi (konečně jsme se dočkali Plants vs Zombies, i když na Android a ios v té době vycházel už druhý díl) atd. Přišla také Cortana, ze které byl každý fanoušek unešený, i když se k nám nikdy vlastně oficiálně nedostala. S Windows Phone to vypadalo velmi nadějně, i když měl v porovnání s konkurencí jen zlomek aplikací. Chyběla sice většina oficiálních, ale alternativy tu byly prakticky na vše. A zde to také celé zamrzlo.

I po několika měsících se objevovalo jen minimum oficiálních aplikací a u těch stávajících zamrzla podpora a verze pro WP se stávaly za konkurenčními verzemi zaostalé. WP byl ale stále svižný a hezký, chodily na něj často aktualizace, tak proč přecházet na zasekaný Android nebo předražený iPhone? Vše, co uživatelé potřebovali, tady bylo, sice zaostalejší než u konkurence, ale fungovalo to, a tak si s tím vystačili, ale stále doufali, že se situace změní, včetně mě. Navíc hlavní marketingový tahák WP, Cortana, stále nebyla dostupná pro většinu států. Telefony začínaly být za konkurencí zaostalé ve všech ohledech a jediné, v čem jí konkurovaly (a co nejspíš drželo uživatele) byla rychlost, stabilita a bezpečnost systému. Microsoft ale před těmito problémy zavíral oči a stavěl mobilní divizi na vedlejší kolej. Když to už začínalo být kritické, oznámil novou verzi systému Windows 10 Mobile a v uživatelích zažehl naději, že se ještě postaví na nohy, zabere a dožene konkurenci. Stále na to měl.

 První testovací verze byly žalostné a těžce nedodělané a vypadalo to, že až na větší kosmetické změny nepřináší nic moc nového. To se změnilo s oznámením funkce Continuum. Pro ty, co Continuum neznají, se jedná o funkci, kdy můžete svůj telefon zapojit k monitoru, klávesnici a myši a mít z něj „počítač“. Continuum rozpoutalo ve fanoušcích i uživatelích konkurence opět zájem. Bylo oznámeno datum oficiálního spuštění Windows 10 Mobile, které bylo slibované na všechny telefony, co byly na WP 8.1. Tento slib byl později upraven na jen vybrané modely. Také byly oznámeny nové vlajkové lodě, které měly zvrátit zkázu systému. Vzpomínám si, že jsem se jak malý kluk těšil, až oznámí nějaký model střední třídy, který bude podporovat funkci Continuum, bude vzhledově hezký a celkově prostě super. Chtěl jsem ale moc.

Na dlouho očekávaném podzimním keynote Microsoft sice vlajkové lodě oznámil, výkonnostně vypadaly úžasně, ale design pokulhával a hlavně ta cena, která se pohybovala v řádech iPhonů. Mobilní verzi Windows 10 Microsoft přešel během pár minut a pak se jí už vůbec nevěnoval. A bylo to. Takto vypadala snaha Microsoftu prodat jeho mobilní systém.

Po oficiálním vypuštění systému, které bylo mnohem později, než se očekávalo, bylo podporováno samozřejmě ještě méně zařízení, než bylo oznámeno. První reakce na systém navíc byly velmi kritické, že je nedodělaný a velké zklamání. Já jsem se rozhodl ještě pár týdnů počkat, ale poté, co byla zastavena podpora mojí milované Lumia 820, jsem si ho nainstalovat přes Insider program, slow ring. 

Byl to zázrak nebo štěstí, ale nejspíš jsem vychytal zrovna verzi, která už byla natolik odladěná, že nepadala, byla relativně plynulá a dala se běžně používat. Nový design dodal systému moderní nádech a já jsem z něj byl nadšený ještě několik týdnů. Navíc se začaly modernizovat i aplikace, nové byly oznamovány a ze zákulisí pronikaly informace o chystaných telefonech. To bylo naposled, kdy jsem ještě vážně za tímto systémem stál a věřil jsem, že se vzchopí. 

Rozbil se mi ale telefon. Jaká je pravděpodobnost, že vám spadne ze dvou metrů na zem a přežije to? Mně přežil. Jaká je ale pravděpodobnost, že za ním spadnou i železné hodinky a trefí ho přímo doprostřed displeje? Mě se to povedlo. Byl jsem po dvou a půl letech opět u výběru telefonu. Trochu jsem koketoval s myšlenkou, že si koupím Android nebo iOS, ale z důvodu ceny a mých starých zkušeností jsem se rozhodl zůstat věrný Microsoftu. Jelikož jsem chtěl ale telefon s Continuum a Microsoft nějak zazdil střední třídu, jediná možnost pro mě byla vlajková loď, která se v té době prodávala za nějakých 13 000 Kč, když měl člověk štěstí. Rozhodl jsem se zkusit stejnou taktiku jako před lety a odepisoval jsem prodávajícím na inzeráty, že ji koupím za 10 000 Kč. Nikdo mi ji ale za tuhle cenu prodat nechtěl, což teď zpětně hodnotím jako obrovské štěstí. Očividně všichni, kdo ji měli, stále věřili, že se Microsoft vzchopí. Nakonec jsem se rozhodl ještě vyčkávat a koupil jsem si Lumii 640 LTE, dokud nebude vypuštěna Lumia 850, nebo jiná střední třída.

Dny ubývaly a zájem o vlajkové lodě začal poklesávat, velký boom z Windows 10 Mobile taky, aplikace od Microsoftu se začaly objevovat na konkurenčních platformách v lepší kvalitě než na jeho vlastní, podle tržních zpráv se Microsoft dostal na historické minimum v prodaných zařízeních a všechno to začínalo jít zase do kytek. Jak na to zareagoval Microsoft? Vydal konečně designově pěkný telefon Lumii 650, který byl ovšem výkonnostně slabší, než jeho rok stará a o polovinu levnější starší verze Lumie 640. Nečekaně tím ale pohromu nezvrátil. 

Pak se ale stal zázrak. Po roce slibů bylo konečně oznámeno vydání nové verze Facebooku a Messengeru, která dosti těžce zaostávala za konkurencí. Chvíli předtím byl vydán i nový Instagram a Twitter. Zde mi měla opět zažehnout jiskra naděje, ale – nezažehla. Byl jsem sice rád, ale po roce čekání, kdy tyto verze používala většina populace u konkurence běžně kolem mě, mi to přišlo spíše jako naprosto normální věc, která se ale měla stát o dost dřív.

Vyšla další tržní zpráva a Microsoft byl ještě v červenějších číslech než předtím. A jeho reakce na to? Oznámení, že mobilní divizi odsouvají na vedlejší kolej, propuštění velké části zaměstnanců, ubezpečení, že systém ještě pohřbít nechce a oznámení, že se jedná o systém pro manažery a pro podniky, nebo jak to říkal. Jinými slovy pokud chcete telefony používat normálním a neomezeným způsobem jako všichni ostatní, Windows Mobile není pro vás. A v tomto duchu se to táhne až do teď. (Možná jsem nějaké události mírně chronologicky přeházel, přece jen si už přesně nepamatuji, jak to šlo všechno za sebou, to ale na myšlence nic nemění.)

Tohle mě na tom štve. Způsob, jakým Microsoft na jeho vlastní systém hází bobek. Samotný systém je super. Je jednoduchý, svižný, elegantní a bezpečný. Ale tohle nestačí. Chybí aplikace a podpora. To, že na většinu základních aplikací jsou neoficiální aplikace, je většinou pravda a dá se s nimi vystačit. Ale jejich zaostalost za konkurenčními verzemi je velká. Zmiňovaný Messenger a Facebook jsou již sice ve stejné verzi, stále se ale jedná pouze o beta verze, které nejsou pro většinu uživatelů dostupné, i když už takové měly být před více než rokem.

Většina „super“ funkcí systému také není pro většinu uživatelů dostupná, protože na Cortanu nemají region a jazyk a na Continuum telefon. Navíc teď delší dobu Microsoft další telefony vydávat neplánuje.

Konečně se dostáváme k tomu, co je v názvu článku a k čemu se dočítáte už asi přes dvě A4 – proč mi došla trpělivost? Teď když to tak píšu, tak se spíš divím, že mi nedošla už dřív. Bude to znít dost hloupě, ale na vině/ zásluhu na tom má hra Pokemon Go.

Dřív jsem si říkal, že ty aplikace, co Windows 10 Mobile nemá, nepotřebuji (jen po Snapchatu mi občas ukápla slza), že ty nové verze jsou hezké, ale vystačím si s těmi starými, že jsou oznámeny nové aplikace nebo nové verze aplikací a že počkám, až budou, i když to trvá už dlouho. Říkal jsem si to do teď.

S hrou Pokemon Go jsem si ale položil otázku: „Proč mám pořád čekat na nějaké aplikace, když je vlastně můžu mít hned na jiném OS?“. Nejedná se pouze o Pokemony, ti byli pouze poslední kapka, jedná se o 80% aplikací. K tomu se přičetla ignorance Microsoftu vůči jeho systému a uživatelům, absence povedených telefonů a bylo to. 

Windows 10 Mobile je pěkný systém, který mám rád a věřím, že tu ještě nějaký ten rok bude, ale nevěřím, že se vzchopí a dostane se na takovou úroveň, na jaké je konkurence. Dle mého názoru se z něj stane, jak říká Microsoft, systém pro pracovní využití tj. bude se používat pro pracovní telefony, které nepotřebují tolik aplikací, ale potřebují být bezpečné, rychlé, elegantní a jednoduché. Dokáži si představit, že by se mohl rozšířit do více firem, nebo mezi uživatele, kteří od telefonu požadují „aby uměl volat a psát sms“, občas někomu napíší na Facebook, přečtou si novinky, zabrouzdají na internetu a víc nepotřebují. Pro ostatní uživatele, kteří chtějí využívat telefon, jeho možnosti a všemožné moderní aplikace naplno, ale není.

Já osobně nejspíš zase po letech vyzkouším Android, na kterém jsem začínal. Co jsem slyšel, tak za ty léta také udělal pokrok a problémy, které dřív mě, už nejsou aktuální. Chci to sám zkusit a udělat si na něj opět aktuální názor. Vrátit se mohu vždycky.

Windows 10 Mobile ale fandím a přeji mu, ať se mu mezi jeho uživateli, na které cílí (ať už je to kdokoliv), daří. Není to vůbec špatný systém a pokud spadáte do uživatelů, které jsem charakterizoval o dva odstavce výše, tak je pro vás Windows 10 Mobile jako ušitý. Určitě ale budu nadále systém sledovat a jsem moc zvědavý na očekávaný a už skoro legendární Surface Phone. Kdo ví, třeba zase za pár let změním strany.

PS. Jakmile budu mít nový telefon, napíšu nový článke s prvními dojmy z přechodu na jiný OS. 

 Kam dál?

Running sushi v Brně
S přítelkyní jsme oslavovali naše výročí a rozhodli jsme se, že si zajdeme na večeři a vyzkoušíme running sushi. Nikdy jsem na ničem podobném nebyl, ale podle popisu přítelkyně, která to už zkusila a byla nadšená, jsem pochopil, o co asi půjde a líbilo se…

Názor na Windows Mobile po půl roce od přechodu na Android
Tento článek málem ani nevyšel, jelikož mě nějak přešla potřeba ho napsat. Protože jsem vám ho ale v minulém článku slíbil, přemohl jsem se. Jak už název napovídá, sdělím vám zde své dojmy a poznatky z používání Androidu po více než půl roce od přechodu…

Just Donut v Ostravě
Dnes Vám představím jeden novější podnik v Ostravě, na který jsem narazila poměrně nedávno, ale i během chvíle se stal jedním z těch nejoblíbenějších. Byl pátek, venku pršelo a neskutečná zima a do toho mi zvonil budík před sedmou ráno. Pak mi ale přišla SMS,…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře