» Windows Mobile: První dojmy z přechodu na Android
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Windows Mobile: První dojmy z přechodu na Android
13. Srpen, 2016 | Michal | Počítače a elektro

Před nějakou dobou jsem napsal článek o tom, co mě štve na Windows Phone a Windows 10 Mobile a na základě čehož jsem se rozhodnul tuto platformu opustit, zároveň v něm rekapituluji dění kolem tohoto systému za poslední tři roky, řeším jeho klady a zápory, potenciál a jak vidím jeho budoucnost. Na tento článek budu navazovat, takže pokud jste ho nečetli, doporučuji vám si ho nejdříve přečíst tady.

Jak jsem na konci tohoto článku slíbil, dnes vám sdělím své první dojmy z přechodu na jinou platformu. Než se ale k tomu dostanu, rád bych se ještě trochu vrátil zpět k prodeji a výběru nového telefonu.

Můj minulý článek měl po svém zveřejnění obrovskou návštěvnost, ohlasy i sdílení, za což vám chci velmi poděkovat, zároveň jsem ale udělal jednu chybu. Když jsem ho zveřejnil, ještě jsem měl stále svoji Microsoft Lumii 640 LTE a chystal jsem se ji prodat na internetových obchodech jako Aukro a Bazoš.cz až v následujících dnech. Nevím, jestli to bylo mou vinou, nebo jen hloupostí prodávajících, ale ceny Lumií na těchto portálech během pár dní klesly o několik procent, konkrétně u mé Lumia 640 asi o 500 Kč, což je u telefonu za něco kolem 3000 Kč dost. Pokud jste v té době také prodávali telefon a za snížení cen opravdu můžu, tak se vám omlouvám, ale také jsem na to doplatil. Nakonec jsem ale svůj telefon prodal, sice mírně pod cenou, ale prodal a mohl jsem směle vykročit k novému systému.

Pokud jste si všimnuli, nikde jsem zatím nezmínil, pro jaký systém jsem se rozhodl. (EDIT: Nakonec jsem to napsal do názvu, abych přilákal více lidí, who cares… Je to z toho důvodu, abych vám trochu nastínil své rozhodování.

Když jsem ještě používal Windows 10 Mobile a stál jsem za ním, ve facebookových skupinách se téma výběru nového telefonu poměrně často řešilo. Co jsem si tak pamatoval, většina fanoušků psala, že když by „náhodou“ WP skončil, rozhodně by přešli na iPhone, že Android je špatný (mírně řečeno). Ke stejnému názoru jsem se také přikláněl, viz moje zkušenosti a názory z minulého článku. Když ale nastal den „V“ (Výběru telefonu), přece jen jsem musel znovu přehodnotit situaci. iOS je krásně plynulý a odladěný systém, bohužel ale s velmi vysokou cenou a já jsem nikdy za svůj telefon nedal více než 6000 Kč. Za tuhle cenu by se sice dal sehnat iPhone 5S, nicméně ten je už staršího data a navíc mi nevyhovoval některými parametry. Hodně jsem také přemýšlel o novém iPhonu SE, který mi je velmi sympatický a dokonce mě na něj i ukecával kamarád, shodou okolností ten, co mě před lety ukecal na Windows Phone (ano, také přešel). Telefon mi ale nevyhovoval některými drobnostmi a hlavně cenou, která je stále kolem 11 000 Kč. Jelikož mi těchto peněz v konečném rozhodování bylo líto, volba byla jasná – opět po letech zkusím Android.

Na výběru telefonu jsem si dal opravdu záležet a vybíral jsem ho několik dní. Měl jsem vytyčené parametry, pod které jsem nechtěl jít a věděl jsem, že chci nějakou známější značku, která ale není Huawei, jelikož s touto značkou měli mí přátelé v minulosti problémy a že má mít telefon elegantní design. Také jsem četl, že si nemá cenu vybírat telefon nižších tříd a se starším Androidem, jelikož je u nich vysoká šance sekání systému. Nastavil jsem si tedy cenovou hranici na něco kolem 7000 Kč a verzi systému Android minimálně 5.1 (+ ještě pár dalších parametrů). Bylo to těžké vybírání, nakonec jsem se ale rozhodl pro Samsung Galaxy A5 2016.

Byl jsem rozhodnutý si ho koupit, ale po vydání mého minulého článku jsem se bavil s pár lidmi v komentářích a ti mě přesvědčovali, že to není nejlepší volba. Rozhodl jsem se tedy ještě chvíli vyčkat. Prošel jsem si i pár obchodů, abych se poptal prodavačů, ale nestačil jsem se divit.

Když jsem v prvním obchodě začal mluvit, že chci minimálně Android 5.1 a 2000 MB operační paměti, paní za pultem zrudla, začala se potit a s vyděšeným hlasem poznamenala, že tomu asi dost rozumím a ona vůbec neví. Jednalo se o specializovaný obchod s použitými mobilními telefony a servisem. Když jsem spustil své požadavky ve druhém obchodě, paní opět zrudla a s ustrašeným výrazem se mi omlouvala, že se zrovna vrátila z dovolené a že všechno zapomněla, vytáhla nějaký katalog telefonů a začala projíždět stránku po stránce a hledat telefony. Jednalo se o prodejnu Vodafon. V několika dalších prodejnách jsem byl podobně úspěšný a až v prodejně O2 jsem konečně narazil na člověka, který alespoň věděl, že je v telefonech něco jako procesor. Opravdu nechápu, co dělají ve specializovaných obchodech na telefony a mobilní služby lidé, kteří nevědí, co je operační paměť nebo verze Androidu 5.1. Ani si nechci představovat, s jakým telefonem by z těchto obchodů odcházel člověk, který telefonům nerozumí a nechal by si tam poradit.

Nakonec jsem dostal od prodávajících několik tipů, mezi kterými byly často i telefony Huawei. Rozhodl jsem se tedy zajít za svojí sestrou, která vlastní Huawei P8 Lite a vyzkoušet si tento telefon na vlastní kůži. Systém vypadal plynule a i sestra říkala, že už ho má rok a neseká se. Rozhodl jsem se tedy dát ještě šanci této značce a dal jsem se znovu do hledání telefonů. Nakonec jsem měl vybrané tři finalisty, kteří měli své klady i zápory. Pořád jsem uvažoval o zmíněném Samsungu Galaxy A5 2016, u kterého se mi líbil kvalitní AMOLED displej a celkový design, ale mírně na úkor výkonu a hlavně s nejvyšší cenou z vybraných telefonů. Druhým telefon byl Honor 7 Lite, který měl pěknou cenovku a parametry, ale vzhledově mi neseděl. Posledním vybraným byl Huawei P9 Lite, který měl hezčí design než Honor a lepší parametry než Samsung. Nakonec jsem se rozhodnul pro Huawei a dal opět šanci této značce.

Před pár měsíci zatvrzelý příznivce Windows Mobile, který by nikdy nešel do Androidu a který opovrhoval značkou Huawei, tedy skončil s Androidem a telefonem Huawei.

Konečně se tedy dostáváme k mým prvním dojmům z tohoto telefonu. Aby se mi lépe rozležely myšlenky a abych mohl lépe hodnotit, nepíši tento článek hned po koupi telefonu, ale telefon už každodenně používám tři týdny. Vím, že Huawei P9 Lite má lepší hardwarové parametry než moje bývalá Lumie 640 LTE, proto se pokusím porovnávat převážně systémy, ne hardwarové vlastnosti jako třeba kvalitu fotografií, samozřejmě se mi to ale ne vždy podaří. Věci designu a vzhledu, které budu hodnotit, jsou velmi subjektivní a každému se může líbit něco jiného, tak na to myslete a berte ohledy. Také vím, že Android má mnoho různých prostředí, které se od sebe mohou velmi lišit. Moje hodnocení se bude týkat Androidu s prostředím EMUI 4. Poslední, na co upozorním, než začneme je, že s Androidem jsem poměrně nováček, takže pokud bych psal něco, co úplně není pravda, tak to prosím omluvte, hodnotím jen podle svých prvních dojmů.

První věc, co mě zaujala, ještě než jsem vzal telefon vůbec do ruky, byla krabice. Na první pohled působila luxusním dojmem a krabice od Windows Mobile za ní těžce zaostávala. Vím, že tohle se netýká přímo systému, ale troufám si říct, že žádný telefon od Microsoftu (90% telefonů s Windows Mobile) nemá tak pěknou a luxusně působící krabici jak tento telefon střední třídy. Tohle píši jen jako zajímavost na zamyšlení.

Druhá věc co mě zaujala, byl samotný design telefonu. Telefon působí velmi lehce a luxusně a opět si troufám říct, že jakýkoliv Windows Mobile (možná až na L650) vedle něj vypadá jako těžkopádný a vzhledově zaostalý bráška. Navíc se svojí úhlopříčkou displeje 5,2“ mi přijde stejně velký jako Lumia 640 LTE s 5“, což mě velmi mile překvapilo, ale zároveň opět zarazilo. Proč Microsoft nemůže dělat takové pěkné telefony, když konkurence může? Tohle je třeba jedna z těch věcí, které si naplno uvědomíte, až když Windows Mobile opustíte. Design a vzhled hardwaru u mě tedy na plné čáře vyhrává Android.

První systémový rozdíl nastal už při spuštění telefonu. Z Windows Mobile jsem byl zvyklý na jednoduchost, a že při prvním spuštění po mě chce telefon jen některé základní údaje a nastavení. Android ale takový není. Při prvním spuštění na mě vybalil kromě základních věcí celou řadu povolení, o kterých jsem jakožto nový uživatel ani pořádně nevěděl, co znamenají a vyžadoval plno dalších nastavení a informací, které mě akorát mátly. Do toho to po mě chtělo kromě Google účtu ještě nějaký Huawei účet, který se mi ale povedlo nezadat. Jsou to už tři týdny a stále nevím, co jsem vlastně všechno při prvním spuštění nastavil a zamítl a co jsem tím způsobil, ale zatím to vypadá, že vše funguje a jen se modlím, aby to tak i zůstalo.

Po dokončení úvodního nastavení naběhl Android v celé své kráse a já se mohl dát do prozkoumávání. Největším rozdílem systému je jeho vzhled, který se od Windows Mobile liší v mnoha ohledech. Začneme úvodní obrazovkou, nebo jak to nazvat. Místo dlaždic jsou zde obyčejné ikony aplikací, podobně jako u desktopových Windows a widgety. Ikony toho oproti dlaždicím zobrazují méně, myslím, že dokonce snad jen upozornění na například nové zprávy. Windgety toho naopak oproti dlaždicím umějí mnohem více. Můžete v nich listovat, psát, mačkat různá tlačítka atd. Myslím, že se něco podobného objevovalo před lety v návrzích na dlaždice, které to měly umět také. Stále to ale neumí a obávám se, že ani umět nebudou. I přes tuhle funkčnost ale používám jen widget na počasí a čas, ve zbytku si vystačím s obyčejnými ikonkami. Oproti Windows Mobile se zde pohybuje horizontálním směrem a po obrazovkách. Pozadím je na celé úvodní obrazovce obrázek. Prostě typický vzhled Androidu, který snad každý z vás zná.

Když jsem ještě používal Windows Mobile, tohle prostředí úvodní obrazovky se mi nelíbilo a preferoval jsem to dlaždicové, teď ale musím uznat, že mi tohle vyhovuje jak esteticky, tak funkcionalitou více. Dříve jsem si Android u známých několikrát zkoušel, ale nebylo to ono. Teď, když už ale nejsem odkázán na Windows Mobile, jsem si uvědomil, že se mi to vlastně líbí a zdá se mi lepší. Dokud používáte Android jen na testování nebo na zkoušku, díváte se na něj úplně jinak, než když ho máte jako jediný telefon. Další paradox Windows Mobile (nebo možná každého systému). Tohle je ale jen můj subjektivní názor. Když se snažím hodnotit objektivněji, tak jsou na tom obě prostředí podobně, na obě si zvyknete a těžko rozhodovat, které je vlastně lepší.

Další rozdílnou věcí je notifikační lišta. Zde bohužel musím říct, že Windows Mobile těžce zaostává (nevím ale, jak je to po výroční aktualizaci, tu už jsem neměl možnost vyzkoušet). Androidovská ji válcuje jak v designu, který působí mnohem elegantněji a moderněji, tak ve funkcích. Dokáže vše, co ta Windowsovská + například ovládání hudby, výběru práce se soubory a plno dalších interakcí.

Poslední věcí, která mě teď napadá a týká se vzhledu, je nastavení telefonu. Říká se, že v Androidu si můžete nastavit mnohem více věcí. To je sice pravda, ale ne až v tak markantním měřítku. Všechny hlavní a užitečné nastavení jsou i na Windows Mobile. To, co je tu navíc, jsou spíše drobnější věci, které mě dříve nechyběly, nebo mě nenapadly, že by šly udělat a to, že nejsou na WM nepovažuji až za takový problém. Malý problém spíše vidím v tom, že na Androidu je vše pěkně seřazené a v 95% případů bez problému najdu to, co chci zrovna nastavit. U Windows Mobile je sice vše už také logičtěji uspořádané, než tomu bylo u Windows Phone 8.1, ale stále jsou zde některé nastavení, které bez Googlu, vyhledávání, nebo štěstí nenajdete.

Celkově bych vzhledy obou systému shrnul následovně. Windows Mobile je jednodušší a působí celistvěji. Android zase působí mnohem moderněji a elegantněji, ale složitěji. Ani u jednoho systému to nemyslím špatně, každému prostě může vyhovovat něco jiného (nebo i oboje, viz já).

Nyní bych se podíval na rychlost a plynulost systému. Těžko ale hodnotit, protože to hodně závisí na hardwarové výbavě. Jak jsem psal v minulém článku, můj předešlý Android se více sekal než nesekal a tak jsem se tohoto obával nejvíce. Zatím jsem ale mile překvapený. Android opravdu v této oblasti udělal krok dopředu a žádná pohroma se nekoná. Když budu hnidopich, tak přiznám, že se mi už párkrát zaseknul, ale nebylo to nic hrozného. Celkově se mi zaseknul tak 10x na dvě sekundy a 2x třeba na 5 sekund za 3 týdny, což si myslím, že je hodně dobré. Oproti Windows Mobile ale působí více sekavě. Není to ale tím, že by se zasekával v pravém slova smyslu. Windows Mobile má totiž krásně elegantní, plynule udělané, ale pomalejší animace a přechody mezi jednotlivými obrazovkami, Android je nemá tak plynulé, ale za to rychlejší. Z toho důvodu se občas objeví sekanější přechod, který by u WM z důvodu pomalosti a plynulosti animace nešel vidět. Pocitově si ale myslím, že na zařízeních nižší třídy to bude trochu žalostnější. V tomto má Windows Mobile navrch, jelikož vypadá všude plynule, i když je tam třeba 10 sekund všem dobře známá hláška „Načítání…“ (nebo „Načítám…“, nejsem si jistý, už jsem ji dlouho neviděl).

Jednu výhradu, nebo spíš dotaz ale mám. V telefonu mám 2000 MB paměti RAM. Pokud ale nemám nic otevřené, mám z ní volných jen něco kolem 800 MB. Většinu aplikací jsem si na pozadí zakázal, tak co mi žere těch 1200 MB? Android? U Windows Mobile jsem měl celkově 1000 MB, nevím kolik bylo volných a kolik si bral systém, ale pocitově mi to přišlo stejné jako u tohoto Androidu, kde jí mám 2x více. Nemá někdo nějaký tip co s tím?

Další, o čem bych se rád zmínil, je klávesnice. Když hodnotím nativní klávesnici, kterou jsem měl v telefonu, na plné čáře u mě vyhrává Windows Mobile, kde je mnohem intuitivnější a praktičtější. Je to ale hodně o zvyku. Nicméně na rozdíl od WM, Android nabízí možnosti stáhnutí externí klávesnice, čehož jsem i já využil a nainstaloval jsem si klávesnici SwiftKey, která většinu nedostatků odbourává a například našeptávání a ukládání nových slov má lepší než ta Windowsová. Chybí mi zde ale stále lepší smajlíci a „páčka“ pro posouvání kurzoru. Pokud se ale nepletu, SiwtfKey klávesnici před nedávnem koupil Microsoft, takže doufám, že se brzy dočkáme super klávesnice na oba systémy, která kombinuje z každé to nejlepší.

Vrhneme se na kontakty.  Teď asi potěším všechny fanoušky Windows Mobile, protože jestli je něco, co mě vážně na Androidu vytáčí a kvůli čemu bych ho nejradši zahodil a vrátil se zpět k Microsoftu, tak jsou to právě kontakty. Nejdříve vám popíši situaci na Windows Mobile.

Mám nový telefon a chci si přetáhnout kontakty z Microsoft účtu? Přihlásím se pod svým účtem a kontakty se mi samy importují. Chci ke kontaktům synchronizovat fotky a spárovat účty? Stáhnu si Facebook,  Skype a další aplikace a vše se mi samo synchronizuje a nastaví poměrně přesně a pěkně. Nastaví se něco špatně? Jednoduše kontakty v telefonu spáruji. Chci odstranit kontakt? Odstraním kontakt a on trvale zmizí.

Nyní vám popíši, jak stejné situace probíhaly u mě a Androidu.

Mám nový telefon a chci si přetáhnout kontakty z Microsoft účtu? Najedu do nastavení, ale nikde není možnost spárování s tímto účtem. Zjistím ale, že je můžu nějakým způsobem exportovat do souboru, ten přetáhnout do telefonu a poté je ze souboru importovat. Pak ale zjišťuji, že by to mělo jít nějak jednoduše udělat po stažení aplikace Outlook. Stáhnu si tedy aplikaci a opravdu se mi to nakonec podaří importovat. Chci ke kontaktům synchronizovat fotky a spárovat účty? Zde nastává pravý boj. Po nainstalování aplikace Facebook i Messenger se žádné fotky nesynchronizují, ať se snažím sebevíc. Po nainstalování několika dalších aplikací, které ani nevím, že možnost synchronizace mají, se mi automaticky přidají všechny kontakty z aplikace do kontaktů v telefonu. Nicméně nezájem že u nich chybí třeba jméno nebo samotný kontakt, že už tam nějaký kontakt s takovým jménem nebo kontaktem je, prostě se přidají. Výsledkem je, že mám v telefonu několik desítek kontaktů, ve kterých je nehorázný bordel a mnoho odpadu a duplikátů se stejnými nebo podobnými jmény a neúplnými údaji. Když už tedy vynaložím tu snahu a rozhodnu se stejné kontakty ručně spárovat, tak ejhle – žádná možnost párování tady není. Po prohledání Storu nakonec najdu nějakou aplikaci Sync.ME, která umí synchronizovat facebookové fotky a účty s mými kontakty. Konečně. Nastaví se něco špatně nebo chci odstranit kontakt? Po použití aplikace Sync.ME, jsem si musel ručně spárovat asi ještě 20 kontaktů, ale povedlo se. Ještě jsem odstranil všechny duplikáty a divné kontakty a ejhle – po hodině otravné práce kontakty konečně vypadají použitelně. S pocitem uspokojení je zavírám. Za pár hodin potřebuji někomu zavolat a tak je znovu otevírám a mále dostanu infarkt. Kontakty jsou bez fotek a ve stejném chaosu jako byly předtím. Asi po další hodině zjišťování, co se stalo, zjišťuji, že když mám kontakty synchronizované s nějakými účty, tak se synchronizují každých pár hodin. Nicméně ne tak chytře jako na Windows Mobile, ale naprosto debilním způsobem tak, že natvrdo přemažou ty stávající. Vypínám tedy synchronizaci, vše zase hodinu nastavuji a mažu do použitelného stavu a doufám, že už to tak zůstane. Pár dní to vypadá v pořádku, ale pak se rozhodnu si změnit motiv. Ano, opět se spustila synchronizace a kontakty jsou zase v háji. Nakonec jsem tuto situaci vyřešil tak, že jsem vše nastavil, promazal, synchronizoval a vyfiltroval a poté všechny synchronizované účty smazal. Zatím to vypadá v pořádku, tak doufám, že to tak i zůstane.

Jestli máte někdo nějaké tipy ohledně kontaktů, tak budu jedině rád, teď je to hrůza. 

Za tohle by si opravdu Google zasloužil pořádnou ránu. Kontakty mám v použitelném, ale rozhodně ne v chtěném stavu. Pokud si u Windows Mobile stěžujete právě na kontakty, tak věřte, že tady je to 1000x horší a nemáte si vůbec na co stěžovat.

Z tohoto také vyplívá, že Windows Mobile má jednodušší provázanost aplikací se systémem. Alespoň mě to tak přijde. Na Androidu jsou sice minimálně stejné možnosti, ale potřebujete na to tunu dalších aplikací, složité nastavování, nebo to udělat nějak ručně. Windows Mobile sice nemá tolik možností provázání, ale to mu mnohem radši odpustím, než tohle neohrabané nastavování Androidu.

A tím se také dostáváme k důvodu, proč se mnoho lidí vyhýbá Windows Mobile a raději sáhnou po Androidu – aplikace. Aplikací je tu skutečně mnohem více než na WM. Konečně mám možnost využívat všechny aplikace a hry, o kterých jsem tolik slyšel a mít aktuální verze. Je to až božský pocit, když čtete článek o nějaké aplikaci, která zrovna vyšla, a uvědomíte si, že ji vlastně můžete hned vyzkoušet a nemusíte čekat, jestli vůbec vyjde na váš systém. Například můžu konečně hrát Pokemon Go, ještě teď, kdy je to takový boom. Tipuji, že do pár měsíců zájem opadá a jestli se tato hra někdy dostane i na Windows Mobile, tak jeho uživatelé už takovou atmosféru nezažijí. Zatím jdu ale na aplikace poměrně pomalu a Store jsem si ještě nestihl pořádně projít. Stále využívám ty samé aplikace, co dříve na Lumii. Asi jsem si zvykl využívat jen to nejnutnější, co bylo dostupné na WM. Pomalu a jistě se už ale rozmazluju.

Pro každou aplikaci, kterou využíváte, musíte na Androidu udělit různá povolení, což byl pro mě ze začátku nezvyk. Na WM se vás to občas zeptalo, jestli smí aplikace používat vaši polohu a tím to většinou haslo. Tady jsou ale povolení skutečně na všechno (kontakty, SD karta, telefon, mobilní data …). Pokud nějaké povolení neudělíte, aplikace většinou funguje i tak, ale jakmile je povolení znovu potřeba, znovu se zeptá, což může být velmi otravné. Stále jsem se ještě nerozhodl, jestli mi to spíše vadí, nebo se mi to líbí.

Jak jsem psal v minulém článku, říká se, že aplikace od Microsoftu jsou na konkurenčních platformách lepší než na jeho vlastní. Bohužel s tímto tvrzením musím v případě Androidu souhlasit, alespoň co se týče OneNote a Outlooku. Obě tyto aplikace zde vypadají mnohem moderněji a přehledněji a nabízí nové funkce, které ale ve většině případů vyplývají z možností Androidu. Najdou se ale i takové, které by na Windows Mobile mohly být, například mnohem větší možnosti správy Outlooku. Co se týče mobilního Wordu, tak si myslím, že si jsou obě verze velmi podobné. Nicméně pokud na Windows Mobile nemáte předplacený Office 360, tak si můžete dokumenty pouze prohlížet. Na Androidu bez předplacení můžete i vytvářet. To samé platí pro Excel a PowerPoint. Celé mi to přijde jako jedna velká podpásovka od Microsoftu vůči jeho zákazníkům a nechápu, čeho tím chce docílit. Mě to ale naštěstí už trápit nemusí.

Na rozdíl od Microsoftu se Google snaží, aby jeho zákazníci měli všechny jeho nejlepší aplikace, bohužel ale zase moc násilným způsobem. V telefonu máte totiž předinstalovaných asi 15 jeho aplikací, které nejdou odinstalovat, a ze kterých využijete tak 4. Ostatní vám zabírají akorát místo a prostor na ploše. Teď je otázka, jestli je lepší firma, která na své zákazníky hází bobek, nebo firma, která svým zákazníkům cpe všude své aplikace, i když o ně nestojí.

Co se týče ostatních aplikací, které mají zástupce i na Windows Mobile, ty na Android jsou o poznání modernější a aktuálnější. Jako příklad uvedu Facebook, Instagram a Messenger, o kterých jsem si do nedávna myslel, že jsou v podobné verzi na obou systémech (u Facebooku a Messengeru myslím na WM betu). Verze Facebooku a Messengeru byly stejné možná při ohlášení vydání „aktuální verze“ na Windows Mobile. Od té doby ale uběhlo už pár měsíců a verze na Androidu se opět posunuly dále, zatímco na Windows Mobile se stále ještě dolaďují dnes už zase zastaralejší verze. Obávám se, že tohle se už nezmění. Instagram byl v době kdy jsem měl ještě WM aktuální, nicméně za poslední 3 týdny vyšly Instagram stories a další vylepšení, které na Windows Mobile nejspíš ještě nejsou, kdyžtak mě opravte.

Prohlížečem je na Androidu nečekaně Chrome. Mile mě překvapila synchronizace mých záložek a údajů z desktopové verze prohlížeče po přihlášení. Tuhle možnost má nejspíš Edge také, ale nikdy jsem ji nevyužil. Celkově mi přijde Chromě přehlednější, odladěnější a vizuálně modernější, tohle je ale opět subjektivní. Více nevím, co k tomu napsat – prostě je to prohlížeč.

I když se všude říká, že na aplikace je ve všech ohledech lepší Android, není to pravda. I zde se najdou aplikace, které mi z Windows Mobile chybějí, například Microsoft mapy nebo hra Monster Buster, které se teď ale věnovat nebudu a údajně má navíc vyjít v budoucnu i na Android. Co se týče map a navigace, jsou zde samozřejmě Google Maps, které jsou super a nabízí mnohem více informací a možností než mapy od Microsoftu, jako třeba offline stažení jen některých částí. Dále jsou zde HERE mapy a navigace, které jsou sice zdarma, ale vizuálně hrozné. Microsoftí mapy jsou ze všech map a navigací zdarma, co jsem zatím našel, designově nejlépe zpracované a vše co od map a navigace potřebuji, také umějí. Zde by mohl Microsoft zapracovat a přinést je také na Android, stejně jako ostatní aplikace.

Nejkurióznější je ale aplikace Youtube, která je přímo oficiálně od Googlu. Nevím, jestli se smát, nebo brečet, ale neoficiální aplikace na Windows Mobile mi přišla mnohem lepší a hodně mi chybí. Důvod je jednoduchý – oficiální aplikace Youtube totiž neumí přehrávat zvuk, když je telefon zamknutý a neumí stahovat videa na pozdější offline sledování (pro některé regiony údajně umí, ale ČR to není). Jsou zde sice propracovanější notifikace a další drobnosti, ale koho to zajímá, když neumí tyhle dvě základní funkce, které jsem zrovna já na telefonu velmi často využíval? Minimálně první z těchto funkcí uměla každá neoficiální Youtube aplikace, kterou jsem na WM měl. A neoficiální Youtube aplikace na Android? Hrozně zastaralé nebo zpracované. Naštěstí první z těchto dvou postrádaných funkcí jsem nahradil aplikací, do které když nasdílím video z oficiální aplikace, tak zvuk začne přehrávat i při zamčeném telefonu. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že? Jak ale elegantně vyřešit ukládání videí na pozdější offline sledování, jsem zatím nevymyslel.

Asi vás ještě zajímá aplikace kalendáře. K ní vám toho ale bohužel moc nenapíšu, jelikož jsem si dal od nového roku předsevzetí, že zkusím celý rok využívat papírový diář. Nicméně aplikace kalendáře tu je, a očividně funguje.

Poslední, o čem bych se ještě rád zmínil, je komunita uživatelů. Windows Mobile má sice skromnou, ale velmi živou a aktivní komunitu, která má skvělé skupiny na Facebooku, kde si všichni radí, komentují dění a prožívají doslova každou menší aktualizaci každé druhé aplikace. Žádnou podobnou skupinu uživatelů Androidu jsem ale zatím nenašel a začíná mi to dost chybět. Uživatelů je sice více, ale o to je to slabší komunita, které je fuk, jestli vyšla nějaká nová aktualizace Messengeru, pokud se o tom zrovna nepíše v médiích.

Tohle byly tedy moje první dojmy z nového systému za poslední tři týdny. Pokud bych to měl vše shrnout do jednoho odstavce, napsal bych asi něco takového:

Windows Mobile je jednodušší a plynulejší. Co se týče funkčnosti, tak za Androidem nezaostává, jen má jinou filozofii a nezabývá se tolika drobnostmi. Má praktičtěji a jednodušeji propojené aplikace se systémem a celkově je pro normálního uživatele mnohem více přívětivý. Jeho design je jednoduchý, ale trochu nudný. Aplikace jsou zaostalejší, ale co se týče funkčnosti více než dostatečné. Není jich tady sice tak velké množství, ale ty hlavní tu jsou a někdy i lepší než jejich originály nebo konkurence na Androidu. Android je složitější systém. Je zde více nastavení a možností práce s notifikacemi, hlavní obrazovkou a celkově celým systémem. Občas se mi povede něco omylem zmáčknout a dostat se někam, kde vůbec nevím, co dělám a kde to jsem. Vzhledově je mnohem modernější a elegantnější a působí rychleji, občas ale sekaně. Aplikací je zde mnohem více a nabízejí lepší design a více možností. Některé základní a jednoduché funkce jsou ale řešeny velice složitě přes jiné aplikace, nebo nejsou řešitelné vůbec. Oba systémy mají své plusy a mínusy a jsou si v podstatě velmi podobné.

Opět jsem se hodně rozepsal, dokonce možná ještě víc než minule. Pokud jste to tedy dočetli až sem, tak vás obdivuji. Oba systémy jsou použitelné a chybu neuděláte ani s jedním. Jediné, s čím musíte počítat je, že je Android více hardwarově náročnější a složitější a Windows Mobile má zase méně aplikací a budoucnost nejistou.

Doufám, že se vám tento článek líbil a něco vám dal. Já osobně jsem s Androidem až na pár drobností a kontakty spokojený, více mi vyhovuje a přecházet zpět na Windows Mobile v blízké době neplánuji. Pokud přemýšlíte také o přechodu, rozhodně to doporučuji, je to skvělá zkušenost, vyzkoušíte něco nového a vrátit se můžete kdykoliv.

PS. Za pár měsíců napíši další článek, zda mě Android nezklamal nebo nepřekvapil. Přece jenom ho používám teprve tři týdny a stát se může cokoliv.Kam dál?

Přijímačky na VŠ nevyšly, co dál?
Nedostali jste se na vysněnou vysokou školu? Nezoufejte, slovo " nepřijat/a" ještě nemusí nutně znamenat definitivní verdikt. Pokud Vám ale ovšem stejné slovo dojde i po odvolání, tak je důležité nepanikařit a najít způsob, jak využiji rok času. Vyšší odborná škola Jedná se o terciální…

Jak přežít zkouškové s úsměvem?
Existují mezi námi dvě skupiny studentů. První, která se učí celý semestr průběžně a zkouškové období vítá s úsměvem, a ta druhá, která všechno nechává na poslední chvílí a půl rok dělá jenom to, co je nezbytně nutné a neodkladné. Taky patříte mezi tu skupinu,…

Kam na rande
Rande - no jo, ale kam stále chodit? Deset parádních  tipů - nech se inspirovat. Parádní místa na rande   Nudí vás pořád ta stejná místa dostaveníček? Pořád jen kino, restaurace, lavička v parku? Vykašlete se na to a změňte to. Okořeňte své rande netradičním…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře