» Život s rovnátky
WREET.cz PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE CO JE WREET.CZ NAPSAT ČLÁNEK
Život s rovnátky
22. Srpen, 2015 | Emm | Krása a móda

V dnešní době jsou rovnátka nejen léčebným prostředkem, ale i módním doplňkem. O tom, jaký je život s rovnátky, Vám představím v následujících řádcích. Zda by bylo vhodné nasadit rovnátka, by nás měl informovat náš zubní lékař. Dle mého názoru tam posílají však i osoby, které rovnátky vůbec nepotřebují, ale to je věc druhá. Je na každém z nás, zda se pro ně rozhodne nebo ne. Já jsem docházela 5 let do místní ortodoncie, ale po nespokojenosti s léčbou (a tím nemyslím dlouhé – 5 hodinové čekání), jsem se rozhodla pro změnu stomatologa. Hledala jsem sice poměrně dlouho, ale za to jsme naprosto spokojena!

1)    Vstupní prohlídka
Po vstupu do ordinace Vám prohlédnou dutinu ústní, udělají rentgeny, fotky aktuálního stavu zub§ a to pro někoho možná nejhorší na závěr – otisky zubu. Osobně mi to nevadí, i když je to nepříjemné – hlavně, když máte rýmu a přemýšlíte, jakže to budu dýchat, aby se nemusely dělat znova? 😀  Někdy se hmota dává na „lopatičky“, což je celkem fajn, ale občas se to dává do „formy“ srdce, což je už na pohled odstrašující, ale v klidu to jde zvládnout. Poté následuje sezení s primářem, který Vás informuje o možnostech léčby, o výběru rovnátek, ceně, délce léčby a možných rizik.

2)    Nasazování gumiček, kotevního miniimplantátu,
Po všech vstupních vyšetřeních a rozhodnutích, jaký druh léčby podstoupíme, následují nasazení gumiček. Jedná se o pevné, nejčastěji modré, gumičky, které se dávají mezi šestky, u mě to byly i čtyřky a pětky. Někdo to snáší bez obtíží, ale u mě už nastal kámen úrazu tady ,a to jsem netušila, že toto byla ta nejmenší bolest z celých rovnátek). Tím, že mám zuby strašně na sobě a nebyla tam ani milimetrová mezera, myslela jsem, že ty gumičky prostě vytáhnu a celý proces ukončím. Nakonec jsem to tedy zvládla, a za týden mě čekalo nasazování kotevního mini implantátu. Jedná se o šroubky zakotvené mezi kořeny zubů a účelem je posunutí zubů. Celý proces trval asi 2,5 hodiny. Pamatuji si, že to nebolelo, ale dělala mi to praktikantka a jelikož to nasadila špatně, museli mi to celé sundat a nasadit znova. Pár hodin po nasazení ale přišel zlom, neskutečná bolest horního i dolního patra.  Ano, týden jsem nemohla mluvit, jíst a skoro ani pít. Ale pořád jsme si říkala, pro krásu něco udělej! 😀 Za tři měsíce mi ještě nasadili třmen přes celé horní patro a každý večer jsem si ho musela přitahovat.

3)    Nasazujeme rovnátka
Kdo by to řekl! Po půl roce docházení do ordinace je tu ten Den D!. Nasazování probíhalo ve dvou fázích. V první fázi byly nasazeny horní rovnátka. V první řadě Vám obrousí zuby, poté dostane do pusy savku, hodně vatových kapesníku a umělou hmotu. Následují lepení zámečku, provlečení drátků, uchycení a celý proces trvá cca 1,5 hodiny. Druhá fáze byla úplně stejná. Po nalepení Vám dají pokyny, co můžete jíst a co nemůžete (a moje první otázka byla, jestli to zvládne čokoládu! :-D), vysvětlí hygienu zubů a dají Vám další 2 speciální kartáčky. Na kontroly se dochází přibližně jednou za měsíc..

4)    Sundání
Sundávání rovnátek následuje po 12 – 24 měsících. Opět Vám dají do pusy savku, vatové kapesníku a umělou hmotu. Odstřihnou zámeček, prostřihají dráty, obrousí zuby, vyčistí zuby a poté je vybělí. Následuje focení zubů, rentgeny, otisky. Vlastně se celý proces opakuje. Po sundání Vám ještě vytvoří snímací aparáty a nalepí retenční drátek zevnitř zubů.


Já mám rovnátka sundány něco přes rok a půl. Díky rovnátkům jsem zhubla 8 kg, jelikož mě všechno strašně bolelo, po nasazení rovnátka i po sundání jsem brala týden Ibalgin na bolest, měla jsem oteklou pusu a žila na pudingu a krupici. (Naštěstí miluji sladké! :-D) Co mi vyprávěla kamarádka, tak ta docházela do ortodoncie jiného lékaře a nějaký kotevní implantát, retenční drátek aj. vůbec neměla, bolestmi trpěla taky a místo mě měla rovnátka. 5 let. Každopádně, i přes všechny peripetie (a často (ne)vtipné situace) jsem ráda, že jsem léčbu absolvovala! :]Kam dál?

Stáž v Psychiatrické nemocnici a hospici
Chceme více mít, než být, chceme být úspěšní, chceme udělat dojem na lidi, chceme  být dokonalí. Náročnost dnešní doby přináší mnoho střetu zájmů, přináší stres, bolest, smutek, napětí. A právě díky dobrovolnictví jsem pochopila, jak žijí lidé, kteří neusnesli požadavky doby, díky odborné praxi jsem…

Restart života
Životní situace nás občas donutí se zamyslet nad svým stávajícím životem. Jste si vědomi, že Váš život stojí, nehne se nebo chcete zažít v životě ještě něco bonusového a začít znova? Je to vůbec možné? Je reálné zanechat všeho ze dne na den a funguje…

Tip na výlet: Vysoké Tatry
Jelikož se blíží období volno, odpočinku a výletů, tak Vám dnes napíšu tipy na výlety ve Vysokých Tatrách.  Do Vysokých Tater jsem se vydala společně s mamkou před dvěma lety zpět na 4 dny a musím říci, že i když pocházím z vesnice, kde je…


Processing your request, Please wait....

Tagy:

Komentáře